Amnezja gryzonia

To przełom. Tak o wynikach eksperymentu naukowców z Toronto pisze światowa prasa. U myszy za pomocą terapii lekowej udało się zakłócić pracę neuronów, odpowiadających za złe wspomnienia. Czy odkrycie „wymazywania pamięci strachu” stwarza nowe możliwości w walce z zespołem stresu pourazowego i uzależnieniami? – Nasze odkrycia pokazują, że pewnego dnia będzie możliwe leczenie osób z PTSD. Będziemy mogli skasować u nich traumatyczne wspomnienia, które są niezwykle uciążliwe i zakłócają ich życie ? powiedziała dr Sheena Josselyn, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fizjologii na Uniwersytecie w Toronto.

Badania nad wymazywaniem wspomnień trwają od wielu lat. Wcześniej w ramach eksperymentów używano impulsów elektrycznych. Bez względu na końcowe efekty za każdym razem pojawiają się głosy krytyki. Nadal nie wiemy, kto mógłby korzystać z innowacyjnej terapii? I o czym świadczyć będą nasze blizny, jeśli jedynym śladem po przeszłości stanie się luka w pamięci?

Pamięć weterana

Dla ofiar traumatycznych wydarzeń szansa na wyrzucenie z pamięci złych wspomnień brzmi jak wybawienie, ale czy na pewno? Porucznik Karol Cierpica, były oficer 6. brygady Powietrznodesantowej, uważa, że bolesna przeszłość stała się częścią jego tożsamości. – Wydarzenia w Afganistanie zmieniły moje życie i nadały mu nowy sens. Być może lepsze od kasowania złych wspomnień jest ich oswojenie. PTSD, tak jak depresję, można pokonać i chcę o tym mówić – wspomina porucznik.

Ocenia się, że z zespołem stresu pourazowego zmaga się około 10 proc. weteranów wojennych. Na specjalistyczne oddziały psychiatryczne w kilku największych aglomeracjach trafia jednak niewielu z nich z kilku powodów. Po pierwsze powracający z misji obawiają się, że problemy zdrowotne wpłyną na ich karierę zawodową. A ewentualnej pomocy szukają poza murami jednostki. Po drugie w polskiej rzeczywistości nadal obowiązuje stereotyp „twardego żołnierza, który nie pęka”.

– Kiedy przyjeżdżasz z misji z ranami na nodze czy ręce, to jesteś bohaterem. Rany w boju są żołnierską kwintesencją. A blizn na psychice nie widać. Ludzie mówią, że depresja dopada ludzi słabych, ale ja się z tym nie zgadzam. To oznaka, że żyłeś na maksa, poświęcałeś wszystko i nagle coś strzeliło. Jesteśmy tylko ludźmi, a psychika ludzka jest nieodgadniona – mówi porucznik Karol Cierpica.

U żołnierzy wracających z pola bitwy zespół stresu pourazowego objawia się przede wszystkim zaburzeniami koncentracji, chroniczną bezsennością, nadpobudliwością, a także agresją. Poszkodowany doświadcza wyobcowania i osamotnienia, towarzyszy mu pesymizm i poczucie braku perspektyw na przyszłość. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. dysocjacji. Chory tak silnie przeżywa traumatyczne wydarzenie, że traci orientację w przestrzeni, poczucie czasu i kontakt z rzeczywistością. Wśród weteranów wyższy jest odsetek popełniających samobójstwa, decydujących się na rozwody, wchodzących w konflikt z prawem.

Porucznik Karol Cierpica, który ma za sobą 21 lat służby w wojsku, trzy misje w Afganistanie i trzy w Bośni, przyznaje, że sam zmagał się z PTSD. Pomogła mu wielotorowa terapia. Do cywila odszedł w ubiegłym roku: – To była przemyślana, ale bardzo trudna decyzja. Powody zdrowotne nie pozwalały mi na wykonywanie obowiązków na 100 proc.

Zuzanna Opolska Dziennikarka Onetu